Randevu Hattı

0232 252 01 07 (pbx)

info@gaziemirtipmerkezi.com

Hasta Hizmetleri

Covid-19 Testi

Covid-19 Antikor Testleri İle Koronavirüsü Belirtisiz Geçirip, Hastalığa Karşı Bağışıklık Geliştirme Durumunuzu Öğrenebilirsiniz!..

CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2) ANTİKOR TESTLERİ NEDİR?

SARS-CoV-2, IgG antikor testi koronavirus hastalığı (COVID-19) olduğundan şüphelenilen, enfeksiyon belirtileri gösteren veya SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hastaların kanlarında SARS-CoV-2 antikorları tespit etmek amacıyla tasarlanmıştır.

COVID ANTİKOR TESTLERİ NASIL YORUMLANIR?

Seroloji testleri olarak da bilinen antikor testleri, aktif yeni tip CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2)enfeksiyonunu ilk günden tespit etmez. Yani bir kişide corona virüs olup olmadığını söyleyemez.

IgM antikorlarını saptayan serolojik testlerden elde edilen POZİTİF sonuç, yakın zamanda kişinin virüs ile karşılaşmış olunduğunu gösterir. Ancak enfekte hastalarda virüse cevap olarak henüz antikor gelişmediği durumlarda NEGATİF test sonucu elde edilebilir.

IgG antikorlarının POZİTİF saptanması tip CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyonuna maruz kalınmış olduğunu gösterir. IgG antikorunun pozitif seviyelere ulaşması genellikle bulgular başladıktan en az 10 ile 14 gün sonrası gerçekleşir. IgG antikoru pozitif olarak saptanan bir kişinin CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2) enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin yanıt verdiği anlaşılmaktadır.

Antikor testinden elde edilen NEGATİF sonuçlar, özellikle virüsle temas eden bireylerde Corona Virüs enfeksiyonunu dışlamaz.

COVİD-19 ANTİKORLARI NASIL TESPİT EDİLİR?

Antikor testleri, COVID-19 virüsüne maruz kalmış ve bağışıklık yanıtı geliştirmiş olabilecek kişileri tanımlamada, CORONA VİRÜS COVID-19 (SARS-CoV-2)ile mücadelede kritik bir rolü olduğu düşünülmektedir.

Bireylerin iş hayatına ve normal yaşamlarına dönmeleri için antikor testleri “bağışıklık belgesi” olarak önem kazanacağı kabul edilmektedir.